1.11.15

ΠΕΡΑΣΕ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΑΛΙΑΔΑ, 4-0 ΞΕΚΙΝΗΜΑ

Παρά το κάκιστο ξεκίνημα (έχανε με 10-0 στο 2'33" και 24-11 στο 1ο δεκάλεπτο) που έκανε στην Αμαλιάδα απέναντι στον Κόροιβο η ομάδα μπάσκετ, κατάφερε σταδιακά να επιστρέψει στο παιχνίδι, να πάει στο ημίχρονο με μειονέκτημα μόνο 3π, και με εξαιρετική άμυνα στο 3ο δεκάλεπτο προηγήθηκε με 10 (46-56) . Είχε και πάλι κοιλιά στην τελευταία περίοδο όπως στο Λαύριο αλλά και τώρα έλεγξε το ρυθμό κι έφτασε στη νίκη με 67-76 . Ήταν η πρώτη μας νίκη στην Αμαλιάδα επί του Κόροιβου και η 2η συνολικά, εντός-εκτός μετά το 76-67 (επίσης) στο ΟΑΚΑ πέρσι στο 2ο γύρο .

Κορυφαίος για άλλο ένα παιχνίδι φέτος ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης που τέλειωσε με 28 πόντους (11/14 2π, 6/8 1π), 6 ρημπάουντ, 3 κλεψίματα και κρατούσε μόνος του την ομάδα στο πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη ανέβασε στροφές ο Malik Hairston (14π, 7ασ, 4ρ), ενώ λύσεις έδωσαν στην περιφέρεια ο Καλαμπόκης (3/5 3π) και στη ρακέτα ο Milosevic (9ρ) .
Μόνο  άλλες 5 φορές ξεκινήσαμε με 4-0 στην Α1 τα τελευταία 30 χρόνια.. Το 1987/88 με τους 'Μοϊκανούς', το 1996/97 την 1η χρονιά του Ιωαννίδη, το 2000/01 με Duda και το 2001/02 & 2002/03 με τον Sale στον πάγκο . Και με το πρόγραμμα να είναι βατό στο επόμενο διάστημα, είναι στο χέρι της ομάδας να αυξήσει κι άλλο το σερί ..