19.5.16

ΓΥΡΙΣΕ ΤΟ ΜΑΤΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΣΕ ΣΤΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΟ ΤΟΝ ΑΡΗ

Αν και έκανε κάκιστη επιθετικά εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το σκορ στο 43-28 παίζοντας χωρίς τον Μαυροκεφαλίδη (που μάλλον τέλειωσε η σεζόν γι'αυτόν) και βρέθηκε να χάνει με 50-34 στο 23'54", η ομάδα της Α.Ε.Κ. έκανε τη μεγάλη ανατροπή και με ένα επιμέρους 17-43 στο χρόνο που απέμενε έκανε το break στην έδρα του Άρη για το 0-1 στη σειρά των μικρών τελικών. Μπορεί να μην έχει καμιά πρακτική σημασία η 3η θέση, αφού δεν κρίνεται κάποιο ευρωπαϊκό εισιτήριο, αλλά δεν παύει να έχει τη σημασία του το γεγονός πως πήραμε επιτέλους φέτος ένα ροζ φύλλο αγώνα απέναντι σε ομάδα της πρώτης τετράδας. Παράλληλα ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη μας στη Θεσσαλονίκη στα playoff (μετά την Πυλαία και τον ΠΑΟΚ), ενώ ήταν και η πρώτη μας εκτός έδρας νίκη σε μικρούς τελικούς στην ιστορία μας στην Α1 .
Κορυφαίος για τους παίκτες του Zdovc (που κέρδισε τη μάχη με τον Πρίφτη κατά κράτος στο 2ο ημίχρονο) ήταν ο J'Covan Brown που σημείωσε 20 πόντους (4/10 3π) -δείχνοντας να κερδίζει το στοίχημα της παραμονής την επόμενη σεζόν- ενώ πολλές λύσεις έδωσαν τόσο ο Dusan Sakota (15π με 3/6 3π), ενώ σε άμυνα και επίθεση βοήθησαν πάρα πολύ τόσο ο Carter όσο και ο συνήθης ύποπτος Milosevic (13π,9ρ). Η σειρά έχει πολύ δρόμο ακόμα και ο αγώνας του Σαββάτου στο ΟΑΚΑ θα είναι παραπάνω από κομβικός στην εξέλιξή της .