14.4.17

ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΕΡΓΟ ΘΕΑΤΕΣ..

Αν και προηγήθηκε με 37-47 στο ημίχρονο και με 43-53 στο 25', η Α.Ε.Κ. δεν μπόρεσε να πάρει το ροζ φύλλο αγωνα και έχασε με 81-77 από τον Άρη στο Αλεξάνδρειο δεχόμενη ένα επιμέρους 38-24 στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο . Έτσι γνώρισε την 12η συνεχόμενη ήττα της σε αυτό το γήπεδο για την κανονική περίοδο της Α1, με την τελευταία νίκη της να έχει σημειωθεί τη σεζόν που κατέκτησε το πρωτάθλημα, το φθινόπωρο του 2001.. Μπορεί ο αγώνας να ήταν βαθμολογικά αδιάφορος για την ίδια αφού δεν άλλαζε η 3η θέση της, ενώ οι γηπεδούχοι να καιγόντουσαν για τη νίκη που τους έδωσε την 4η (και το πλεονέκτημα έδρας στα προημιτελικά), δεν παύει να είναι όμως προβληματικό το γεγονός πως έχασε για μια ακόμα φορά στον πόντο ένα ματς σε αυτό το γήπεδο.

Αγωνιστικά, η ομάδα -που για πρώτη φορά δεν είχε κάποιον 'μικρό' στη 12άδα και παρατάχθηκε με 10 παίκτες άνω των 30-  παγιδεύτηκε από την πίεση των αντιπάλων στο 2ο ημίχρονο, δεν είχε καθαρό μυαλό, σταμάτησε να έχει παιχνίδι μέσα από τα 6μ75 και πήγε περισσότερο στο τρίποντο αφού δεν μπορούσε να κυκλοφορήσει σωστά την μπάλα (στο α' είχαμε 12/19 2π και 4/11 3π, ενώ στο β' 3/12 2π και 6/20 3π..). Και σίγουρα δε βοήθησε ο παραγκωνισμός του Dixon που έμεινε κάτω από 15' στο παρκέ.. Στα θετικά πως ο Elonu έπαιξε 25' χωρίς να αποβληθεί και πως επέστρεψε ο Milosevic (χωρίς να αγωνιστεί όμως)