11.3.18

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΕ ΞΑΝΑ, ΑΛΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΕΡΑΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΑΛΙΑΔΑ

Έστω και αν προβλημάτισε ξανά με την απόδοσή της, έχοντας σημαντικά θέματα ειδικά στην επίθεση και πάλι στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα μπάσκετ κατάφερε να πάρει το διπλό στην Αμαλιάδα επικρατώντας με 75-77 του Κόροιβου. Έτσι έστω και αγχωτικά πέτυχε την 4η συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη της κάτι που είχε να καταφέρει από το μακρινό 2002/03, ενώ το είχε επαναλάβει και δυο φορές το 2001/02. Βέβαια με τέτοια αγωνιστική νοοτροπία μόνο αισιοδοξία δεν μπορεί αν υπάρχει για τη ρεβάνς της Τετάρτης με τη Nymburk.. Το παιχνίδι άλλαξε για την Α.Ε.Κ. όταν έπαιξε για ένα πεντάλεπτο άμυνα έχοντας παράλληλα λύσεις και στην επίθεση, και το 45-35 με το οποίο έχανε στις αρχές της τρίτης περιόδου έγινε 50-56 στα τέλη της.. Θα μπορούσε να κλειδώσει νωρίτερα τη νίκη, αλλά θα μπορούσε και να είχε 'αυτοκτονήσει' αν στο λάθος του ο Sakota στα 5.78" είχε κάνει και φάουλ..
Και θα ήταν κρίμα να γινόταν μοιραίος ο Dusan, όταν ήταν αυτός που κράτησε την ομάδα στο παιχνίδι επιθετικά στο πρώτο ημίχρονο που δεν βλεπόταν, ενώ με δικές του ενέργειες ξαναέδωσε στους συμπαίκτες του το προβάδισμα όταν το 67-65 έγινε 67-70. Επιθετικά για άλλο ένα παιχνίδι το 'κουπί' το τράβηξε η τριπλέτα Harris (18π-7ρ), Green (17π-5ασ), Sakota (18π-5ρ).. Οι James-Punter δεν ήταν σε καλή μέρα, αλλά ο πρώτος βοήθησε και πάλι παίζοντας στο '5' ενώ πέτυχαν και οι δυο τους καθοριστικά τρίποντα στα τελευταία λεπτά. Η απουσία του Hunter στη frontline ήταν εμφανής, καθώς ο Μαυροειδής δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό με το χαμηλό σχήμα των γηπεδούχων (αν και ήταν μέσα στο παρκέ όταν το 45-35 έγινε 50-56) ενώ ο Καββαδάς έπαιξε λίγο. Οι Βασιλόπουλος-Ξανθόπουλος έδωσαν λύσεις σε οργάνωση και άμυνα ερχόμενοι από τον πάγκο, ενώ ο Λαρεντζάκης έπαιξε λίγο αφού είχε ένα επεισόδιο -που θεωρείται λήξαν- με τον Σάλε στο 3ο δεκάλεπτο και ο προπονητής τον έστειλε στα αποδυτήρια.