16.12.20

ΕΧΑΣΕ ΣΤΗ ΓΑΛΛΙΑ ΚΙ ΕΜΠΛΕΞΕ ΣΤΑ ΣΕΝΑΡΙΑ..

Την πρώτη της ήττα γνώρισε στη Γαλλία από τη Cholet η Α.Ε.Κ., πληρώνοντας τις ελλείψεις της (αν υπήρχαν τα σουτ του Lojo στο τέταρτο δεκάλεπτο, ή η άμυνα του Slaughter στο πρώτο ημίχρονο σίγουρα η εικόνα θα ήταν διαφορετική), το κακό της ξεκίνημα αμυντικά (οι γηπεδούχοι δεν έχασαν σουτ πέρα από αυτό στην εκπνοή στο πρώτο δεκάλεπτο) αλλά κυρίως την επιθετική της αφλογιστία από το 28' μέχρι το τέλος όταν το 51-59 έγινε 79-68 .. Ας ελπίσουμε το τίμημα αυτής της ήττας να μην αποδειχθεί βαρύ, γιατί η ομάδα έχασε την ευκαιρία να έχει εξασφαλίσει την πρόκρισή της, και τώρα έχει άλλα δυο εκτός έδρας παιχνίδια με αντιπάλους που επίσης κυνηγάνε την είσοδο στους 16 σε έναν όμιλο που δεν αποκλείεται καθόλου ακόμα και μια τετραπλή ισοβαθμία..

Langford και Γκίκας προσπάθησαν και έδωσαν λύσεις στο σκοράρισμα αλλά δυστυχώς δεν είχαν καθαρό μυαλό στο τέλος, ενώ και ο Moreira παρά τους 19π που πέτυχε ήταν αναλογικά αρκετά άστοχος, Jonas-Vlado-Κατσίβελης δεν μπόρεσαν να βοηθήσουν όπως σε άλλα ματς, ο Λινος ήταν σαφέστατα επηρεασμένος από την ταλαιπωρία που πέρασε, ο Ζήσης είχε άλλη μια κακή βραδιά, Μήτσος-Moses δεν βοήθησαν και ο Ρογκαβόπουλος που ήταν πολύ καλός ξεχάστηκε  στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο, με συνέπεια να έρθει δίκαια η πρώτη ήττα (μια που το supercup και το Final8 ήταν ουσιαστικά preseason) στη φετινή σεζόν..