28.1.24

ΠΕΡΑΣΕ ΝΙΚΗΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΤΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΩΡΑ ΣΤΗΝ ΟΥΓΓΑΡΙΑ..

Την πρώτη της νίκη στο 2024 πέτυχε η ομάδα μπάσκετ, μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες, περνώντας νικηφόρα από την Καρδίτσα με 86-95 στο ντεμπούτο του Ζούρου. Σίγουρα δεν μπορούσε να αλλάξει η αγωνιστική νοοτροπία με μια προπόνηση, είδαμε πάντως διαφορά στην αντιμετώπιση του αγώνα από τον πάγκο, που είχε πιο ενεργή συμμετοχή και πιο άμεση απόκριση. Με τη νίκη αυτή παρέμεινε στην μάχη της εξάδας μαζί με τον ΠΑΟΚ, ξεφεύγοντας από την Καρδίτσα στη βαθμολογία, αλλά παραμένει και μια νίκη απόσταση από τον Κολοσσό που την περιμένει το Σάββατο στη Ρόδο. Πρώτα απ'όλα υπάρχει όμως το κομβικό ευρωπαϊκό παιχνίδι με την Hapoel Holon στην Ουγγαρία την Τρίτη, που θα καθορίσει σε μεγάλο βαθμό την πορεία της στη φάση των 16 του BCL.

Το θετικό της αναμέτρησης ήταν το γεγονός πως η ομάδα επέβαλλε το ρυθμό της από το πρώτο δευτερόλεπτο και είχε τον έλεγχο του αγώνα σε όλο το 40λεπτο, αν εξαιρέσουμε τα τελευταία 2,5' 'τρικυμίας' στο τέλος του ημιχρόνου, αλλά και πως μετά από καιρό κράτησε τους αντιπάλους της σε χαμηλά ποσοστά από τα 6μ75 ενώ είχε αξιοπρεπέστατη ευτοχία η ίδια. Κορυφαίος παίκτης της ήταν αναμφισβήτητα ο Κουζέλογλου που ήταν καθοριστικός τόσο σε άμυνα όσο και επίθεση.