26.1.14

ΕΧΑΣΕ ΣΤΟ ΨΥΧΙΚΟ, ΕΧΑΣΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΩΤΙΑ ..

Ούτε φέτος κατάφερε να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα από το κλειστό του Ψυχικού η ομάδα μας. Πέρσι προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με 10-12π, έχασε τη διαφορά στη συνέχεια, το ματς πήγε στην παράταση (76-76) όπου γνώρισε την ήττα στον πόντο 88-87. Φέτος βρέθηκε πίσω στο σκορ στη 2η περίοδο όταν το 27-27 έγινε 38-27, καλύψαμε τη διαφορά στην επανάληψη αλλά στο τέλος πάλι γνωρίσαμε την ήττα, αυτή τη φορά με 87-79.. Όπως και πέρσι δεν μπορέσαμε να δικαιολογήσουμε τον τίτλο της καλύτερης άμυνας στο ίδιο γήπεδο, αφου μπορεί να δεχόμαστε με το ζόρι πάνω από 60 πόντους σε κάθε ματς, αλλά και τώρα δεχθήκαμε 46 στο ημίχρονο όπως πέρσι δεχθήκαμε 45 στο δεύτερο ...

Όπως και πέρσι τους βάλαμε ξανά στη διεκδίκηση της πρωτιάς. Ας ελπίσουμε να μην περιμένουμε και φέτος μάταια τη γκέλα τους (που πέρσι δεν ήρθε ποτέ, την ώρα που εμείς χάναμε από Κρόνο & Πανερυθραϊκό κι έτσι η 20ρα στα Λιόσια με το εμφατικό 79-59 δεν μας γλύτωσε από τα μπαράζ των Τρικάλων). Με το τέλος του πρώτου γύρου λοιπόν το Ψυχικό είναι μαζί μας στο 11-2, ενώ μια ανάσα πίσω βρίσκεται η Καβάλα με 10-3 και ακολουθεί ο Κόροιβος με 9-4 . Το Ψυχικό έχει κερδίσει εμάς και τον Κόροιβο εντός κι έχασε με διαφορά στην Καβάλα, η Καβάλα έχει πάρει με διαφορά Ψυχικό-Κόροιβο και έχει χάσει εντός από εμάς, ο Κόροιβος κέρδισε εντός εμάς με διαφορά κι έχασε με κάτω τα χέρια σε Ψυχικό-Καβάλα. Στα μεταξύ μας έχουμε το συγκριτικό πλεονέκτημα της νίκης στην Καβάλα. Για να έχει σημασία αυτό, όμως θα πρέπει να μη γκελάρουμε στο γήπεδό μας σε κάποιο παιχνίδι και φυσικά πάνω από όλα στα ματς που θα υποδεχτούμε τους συνδιεκδικητές της ανόδου .
Το δεδομένο πως όπως και πέρσι κάναμε την πρώτη μας γκέλα στο τελευταίο ματς πριν τη διακοπή για τα Χριστούγεννα, πως όπως και πέρσι κάναμε μέτριες εμφανίσεις μετά τις διακοπές (πέρσι ζοριστήκαμε με Χολαργό, Ένωση Ιλίου και χάσαμε στο Μπραχάμι, φέτος ζοριστήκαμε με Φίλιππο και χάσαμε στο Ψυχικό) πως όπως και πέρσι χάσαμε στο Ψυχικό, πως χάσαμε δυο φορές στη σεζόν από τον Κόροιβο και πως από τα ντέρμπυ κορυφής μόνο σε Καβάλα και Ιβανώφειο  δείξαμε ποιότητα ομάδας ανόδου, όσο να'ναι δείχνει πως ο δρόμος της επιστροφής στη φυσική μας κατηγορία δεν είναι στρωμένος με ροδοπέταλα .. Όπως και το γεγονός πως δε συνάδουν με πρωταθληματική πορεία οι μόλις 4/9 αιφνιδιασμοί στα τελευταία τρία παιχνίδια . Είχαμε 52/67 τη 10η αγωνιστική (μ.ο. 5,2/6,7) και κάναμε 1/4 με Ηρακλή, 1/2 με Φίλιππο, 2/3 με Ψυχικό...

Υ.Γ.
2013/14 : Ψυχικό-Α.Ε.Κ. 87-79. Πέττας 29 πόντους (11/13 1π, 3/5 2π, 4/8 3π, 6-1ρ, 3ασ)
2012/13 : Ψυχικό-Α.Ε.Κ. 88-87. Πέττας 28 πόντους με 3 τρίποντα.
2011/12 : Δόξα Λευκάδας - Α.Ε.Κ. 64-52. Πέττας 21 πόντους με (6/6 1π, 5/8 3π, 7-1ρ, 3ασ-3κλ-1κψ)