14.11.23

ΣΟΒΑΡΕΥΤΗΚΕ ΣΤΟ Β ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΣΕ ΕΥΚΟΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟΝ ΚΟΛΟΣΣΟ

Αν και ξεκίνησε με τις γνωστές αδυναμίες στην άμυνα δεχόμενη 47π στο ημίχρονο, η Α.Ε.Κ. (Betsson) σοβαρεύθηκε μετά την ανάπαυλα, έπαιξε εξαιρετική (για τα δεδομένα της) άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο όταν περιόρισε τους φιλοξενούμενους στους 11π κι έφτασε τελικά άνετα στην επικράτησε με 93-74 του Κολοσσού (H Hotels Collection). Έτσι έκλεισε το πρώτο μισό του α' γύρου με ρεκόρ 3-3, όχι το καλύτερο που θα μπορούσε να έχει έχοντας 4 εντός έδρας ματς, και θα πρέπει να 'ρεφάρει' την ήττα της πρεμιέρας από το Λαύριο, αν θέλει να πλασαριστεί σε θέση που θα της εξασφαλίζει παρουσία στο Φ8 του Κυπέλλου.

Επιθετικά η ομάδα στηρίχθηκε στην δεδομένη εκτελεστική δεινότητα του Tillman μέσα στο ζωγραφιστό, αλλά και στην κλάση των Kuzminskas-Randle . Αμυντικά στο β' μέρος οι Κουζέλογλου-Χατζηδάκης στη frontline μαζί με τους Όμηρο-Καράμπελα/Φλιώνη στην περιφέρεια βοήθησαν να κλείσει η άμυνα. Για την κρίσιμη συνέχεια (την άλλη εβδομάδα υπάρχουν τρια παιχνίδια σε έξι μερες, Δευτέρα με Παναθηναϊκό, Τετάρτη με King Szczecin, Σάββατο με ΠΑΟΚ) χρειάζεται να υπολογίζει σε όλο το βάθος του ρόστερ ο coach.