17.1.16

ΙΔΑΝΙΚΟΙ ΑΥΤΟΧΕΙΡΕΣ ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ ΣΤΗΝ ΠΥΛΑΙΑ

Την τεράστια ευκαιρία να ξεφύγει 2 νίκες από τον Άρη και 4 από τον ΠΑΟΚ έχασε η ομάδα μπάσκετ, αφού κατάφερε -γιατί περί κατορθώματος πρόκειται- να χάσει με 79-75 στην Πυλαία αν και προηγήθηκε ακόμα και με 24 (!!!) πόντους διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο (15-39 το σκορ στο 15'). Έτσι τώρα παραμένει στη μια νίκη διαφορά από τον Άρη (από τον οποίο έχασε στο ΟΑΚΑ) και μόνο δυο από τον ΠΑΟΚ (με τον οποίο τουλάχιστον έχει το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία). Σίγουρα η διαιτησία μάλλον σφύριξε έδρα, ειδικά στο 3ο δεκάλεπτο, όταν εξανεμίστηκε η διαφορά και οι γηπεδούχοι χρεώθηκαν πρώτο φάουλ μετά από 7', φτάνοντας μέχρι τα 3 και στα δυο δεκάλεπτα μετά την ανάπαυλα ... Όμως μια ομάδα που προηγείται με 24 πόντους αν θέλει να λέγεται στοιχειωδώς σοβαρή, τότε πολύ απλά αν δεν 'σκοτώνει' τον αντίπαλο μετά, τουλάχιστον συντηρεί ένα άνετο προβάδισμα..

Η εμφάνιση του Μαυροειδή (είχε double-double με 14π-10ρ) και του Dusan Sakota (15π με 4/5 3π) δεν έφτανε.. ειδικά όταν ο δεύτερος παρά την εξαιρετική του παρουσία έπαιξε μόνο 18'.. Ο Cooper ήταν μέτριος (1/5 3π, 4ασ), ο Carter φορτώθηκε με φάουλ και παρά τα 3/4 3π έπαιξε λιγότρο από 15', ο Μαυροκεφαλίδης κλεισμένος και εκνευρισμένος (3/9 σουτ και 1ρ), ο Hairston άποντος όπως και στον πρώτο γύρο με τον ίδιο αντίπαλο, ο Σαρικόπουλος ξεχάστηκε στον πάγκο μετά το πρώτο 5λεπτο, ο Christmas απλά έβαλε 8π στο ντεμπούτο του, και δεν μπορέσαμε να βρούμε άλλες λύσεις από την περιφέρεια ..