9.1.19

ΤΣΑΜΠΑ ΗΤΤΑ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΚΡΑΤΗΣΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ..

Μετά από ένα ολόκληρο χρόνο γνώρισε την ήττα σε εκτός έδρας ευρωπαϊκό παιχνίδι η Βασίλισσα καθώς δεν κατάφερε να πάρει το διπλό στη Γερμανία, χάνοντας στις λεπτομέρειες -όπως και τις δυο προηγούμενες σεζον στα ματς εκεί. Τελευταία της ήττα πριν το εκπληκτικό σερί που έκανε ήταν στις 10/1 πέρσι από τη Banvit. Παρά την ήττα εξασφάλισε και μαθηματικά την πρόκριση από την 10η αγωνιστική, ενώ πέρσι το έκανε στην 14η και πρόπερσι στην 12η (πάλι όταν έπαιζε με Γερμανική ομάδα). Όμως πλέον έχει μπει και η Bamberg για τα καλά στη διεκδίκηση των πρώτων δυο θέσεων που δίνουν το πλεονέκτημα της καλύτερης κλήρωσης στα playoff. Τουλάχιστον η ΑΕΚ κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά, καθώς είχε κερδίσει με 7π στο ΟΑΚΑ. Πλέον αν η ομάδα θέλει να πάρει την 1η θέση θα πρέπει να κερδίσει όλα τα υπόλοιπα παιχνίδια - κάτι που είναι στο χέρι της μεν, δεν είναι καθόλου εύκολο δε.
Το αποτέλεσμα θα μπορούσε να ήταν διαφορετικό και να είχαμε κλειδώσει την πρώτη δυάδα, αν δεν είχαμε χάσει και πάλι αρκετές βολές ειδικά στο ξεκίνημα, αν δεν χάναμε τόσα εύκολα και ελεύθερα σουτ, αν ο αρχηγός είχε ευστοχήσει και σε κάποιο ακόμα τρίποντο πέρα από αυτό στο τέλος του ημιχρόνου (με 1/7 τέλειωσε), αν ο Sant-Roos δεν ήταν τόσο κακός επιθετικά,  αν υπήρχε κάποιος να περιορίσει τους Rubit-Alexander κάτω από τη ρακέτα, αν κάναμε καλύτερες επιλογές στο τελευταίο λεπτό : στα 58.4" είχαμε επαναφορά και έγινε βεβιασμένο και κακό σουτ του Dusan στα 4-5" αντί να εξαντλήσουμε τα 14" για καλύτερες προϋποθέσεις, ενώ αστόχησε στα δυο σουτ με καλές προϋποθέσεις που έκανε ο Λαρεντζάκης στα . Και φυσικά αν η διαιτησία έπαιζε διαφορετικά τις δυο ομάδες.. πέρα από ότι έγινε στα πρώτα 39', το φάουλ που κέρδισε ο Rice από τον Ξανθόπουλο στα 42.3" ήταν εφεύρεση, ενώ στα δεν δόθηκε ποτέ το διπλό φάουλ που έγινε στον Sakota κι έτσι οι Γερμανοί πήραν την τελευταία κατοχή στα 13.7"..