13.12.20

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΒΑΝΩΦΕΙΟ ΜΕ ΟΠΛΟ ΤΗΝ ΑΜΥΝΑ

Αν και μπήκε μουδιασμένα στο παρκέ ειδικά επιθετικά σκοράροντας μόλις 11π στο πρώτο δεκάλεπτο, η Βασίλισσα ξεπέρασε και τις ελλείψεις της (Slaughter, Lojeski) και αν δεν χαλάρωνε αμυντικά στο τελευταίο πεντάλεπτο (το σκορ ήταν 50-64 στο 35') θα έφτασε στην επικράτηση επί του Ηρακλή ακόμα πιο εύκολα από το τελικό 72-79. Κλειδί η σωστή αγωνιστική συμπεριφορά ειδικά στο 2ο δεκάλεπτο, όταν το σχήμα με Ζήση-Κατσίβελη στην περιφέρεια και Χρυσικόπουλο εκτελεστή μας έδωσε το προβάδισμα. Η ουσία είναι πως η ομάδα πέρασε και από το Ιβανώφειο, συνεχίζοντας το νικηφόρο της σερί 6(ή5)-0 φέτος και 21(ή20)-0 γενικά στην Α1, και πάει με καλή ψυχολογία στο ..πρώτο match-ball πρόκρισης για το τοπ16 του BCL στη Γαλλία την Τρίτη

Κορυφαίος για δεύτερο συνεχόμενο ματς ο Jonas Maciulis που ήταν όπως και με ΠΑΟΚ το περασμένο Σάββατο ο πρώτος σκόρερ (ξανά με 18π) δείχνοντας πως είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Στον αγώνα έκανε το ντεμπούτο του και ο Moses που χρησιμοποιήθηκε για λίγο και κυρίως με αμυντικό ρόλο στην -ανεπιτυχή γενικά- προσπάθεια της ομάδας να αντιμετωπίσει τον Καββαδά που έπαιζε ουσιαστικά χωρίς αντίπαλο στην επίθεση, κι αυτό είναι σίγουρα κάτι που θα πρέπει να διορθωθεί στη συνέχεια.