2.4.10

ΡΕΤΡΟ ΒΙΝΤΕΑΚΙΑ #2

Σε συνέχεια της πρώτης δόσης από βιντεάκια (ΡΕΤΡΟ ΒΙΝΤΕΑΚΙΑ...) που κάλυπταν την περίοδο 1988/89 μαζί με Βαρκελώνη το '98, Πυλαία το '00, πάμε λίγο πιο πίσω στο χρόνο...

Περίοδος 1986/87. Η Α.Ε.Κ. στην πρώτη χρονιά της Α1, έχει αρκετά προβλήματα, ξεκινά με προπονητή τον Μιχάλη Αναστασιάδη (που είχε και την περασμένη σεζόν) που έχει ρεκόρ 1-3, συνεχίζει με τον Κώστα Αναστασάτο που κάνει κι αυτός 1-3, για να κλείσουμε τη χρονιά με τον Γιώργο Αμερικάνο στον πάγκο, τερματίζοντας στην 7η θέση στην κανονική περίοδο και 6η μετά τα playoff - μείναμε εκτός Ευρώπης γιατί πήγε τελικό ο ΠΓΣ που έπαιζε Α2 .

Στιγμιότυπα από το ματς που χάσαμε στον Τάφο του Ινδού με 91-66 από τον Παναθηναϊκό στην κανονική περίοδο και αυτού με τον ΠΑΟΚ (103-79) στο Αλεξάνδρειο για τα πλεϊ-οφ.

Περίοδος 1987/88, δηλαδή "Μοϊκανοί". Η ομάδα ενώ στην προετοιμασία είναι σάκος του μποξ και όλοι θεωρούν πως θα παλέψει για την παραμονή, ξεκινάει εκπληκτικά με 4 στα 4 (νίκη επί Απόλλωνα στο Ναύπλιο, επί Παναθηναϊκού εκτός στο Σπόρτιγκ, επί ΠΑΟΚ στο Βόλο και με Πανιώνιο στου Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφειας) τερματίζει 4η και στην κανονική περίοδο και στα playoff, ενώ φτάνει και στον τελικό του Κυπέλλου .

Τα τελευταία λεπτά της μεγάλης νίκης στα Πατήσια επί του Παναθηναϊκού με 66-70

Αφιέρωμα για το εκπληκτικό ξεκίνημα (με το 3 στα 3) από την τηλεόραση. Μιλάνε στον φακό ο έφορος Δημοσθένης Πασχαλίδης, ο προπονητής μέχρι τα μέσα Σεπτέμβρη Γιώργος Αμερικάνος, ο προπονητής από κει και μετά Βαγγέλης Νικητόπουλος, ο Κώστας Παταβούκας, Μηνάς Γκέκος και ο πρόεδρος της ομάδας Τάκης Δημητρακόπουλος (ΣΥΡΤΕΞ-οχος)

Η νίκη με 88-73 επί του Πανιώνιου στο κατάμεστο (όπως όλη τη χρονιά) κλειστό του Ιωνικού, με τα καρφώματα των Αλέξη Γιαννόπουλου, Παναγιώτη Αριδά, Γιώργου Αγιασωτέλη στο τέλος. Μετά συνέντευξη του Βαγγέλη Νικητόπουλου .

Tέλος στιγμιότυπα από το ματς με τον Άρη (ήττα 87-103) και τα τελευταία λεπτά από την μεγάλη νίκη επί του Ολυμπιακού με 81-66 στις 9 Γενάρη '88 . Στο 2ο ματς, σπάνιο ντοκουμέντο αφού αγωνιζόμαστε με Σακελλαρίου, Νάσου, Μιχελιδάκη, Σκουρτόπουλο, Φώτση στο τέλος .

6 Φεβρουαρίου 1988, Α.Ε.Κ. - Παναθηναϊκός 79-78 στο κλειστό του Ιωνικού ΝΦ

Τα τελευταία λεπτά του δραματικού αγώνα που κρίθηκε από τις βολές του Κώστα Παταβούκα στα 14"

13 Φεβρουαρίου 1988, ΠΑΟΚ - Α.Ε.Κ. 66-65 στο Αλεξάνδρειο

Το τελευταίο λεπτό του αγώνα, όταν το 61-65 έγινε 66-65 με το τρίποντο του Κόρφα και τα λάθη του Παταβούκα στις δυο τελευταίες επιθέσεις μας .