26.5.19

ΖΟΡΙΣΤΗΚΕ ΑΛΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΕΡΑΣΕ ΣΤΑ ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

Έστω και αν δυσκολεύθηκε αρκετά, καθώς για άλλη μια φορά μπήκε στο ξεκίνημα μπλαζέ -δεν είναι τυχαίο πως έγινε παίζοντας με πεντάδα ξένων όπως έγινε και στον Τσακό με αντίστοιχα αποτελέσματα- και δέχθηκε 27π στο πρώτο δεκάλεπτο και δεν μπόρεσε να καθαρίσει τη νίκη παρά στα τελευταία λεπτά, η Α.Ε.Κ. πήρε τη νίκη με 88-75 απέναντι στον αξιόμαχο Χολαργό και επέστρεψε στα ημιτελικά της Α1 μετά την περσινή της απουσία. Έτσι η σεζόν δεν τελειώνει πρόωρα όπως πέρσι και θα έχει ακόμα τουλάχιστον 6 ματς (με τα 4 εντός έδρας στο ΟΑΚΑ). Στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσει -πάλι με πλεονέκτημα έδρας- τον Προμηθέα και με εμφανίσεις σαν αυτές που είχε στη σειρά με το Χολαργό θα έχει τεράστια προβλήματα.. Γιατί η ομάδα του Γιατρά είναι σαφέστατα πιο πλήρης από αυτή του Λυκογιάννη και σίγουρα έχει καλύτερο ρυθμό από τους κιτρινόμαυρους αυτή τη στιγμή..
 MVP της αναμέτρησης ήταν με διαφορά ο Dusan Sakota. Ο αρχηγός πήρε την ομάδα από το χέρι όταν δεν μπορούε να βρει σκορ, έδωσε λύσεις-ενέργεια σε επίθεση αλλά και άμυνα και δεν είναι τυχαίο το +20 που είχε η Α.Ε.Κ. με αυτόν στο παρκέ. Άξιος συμπαραστάτης του ο Λαρεντζάκης που είναι σε καλή κατάσταση συνολικά το τελευταίο δίμηνο, σε αντίθεση πχ με τον James που ήταν κακός ή τον Hunter που ήταν αδιάφορος αμυντικά στη σειρά με το Χολαργό.. Όσον αφορά για τις δυο προσθήκες που έχουν γίνει πλέον υπάρχει μεγαλύτερο δείγμα αγώνων και μπορούμε να πούμε πως ο York μπορεί να δώσει λύσεις από τα 6μ75 αλλά πεντάδα μαζί με Theodore είναι προβληματική στην άμυνα, ενώ ο Mbakwe βοηθάει να καλυφθεί το 4 από τον James (που όμως ειναι κακός τελευταία) αλλά και φορτώνεται με φάουλ εύκολα και όταν έχει θέματα με Agbelese θα έχει περισσότερα στη συνέχεια των playoff..