31.3.23

ΕΧΑΣΕ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ ΚΙ ΕΜΠΛΕΞΕ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ..

Μόνο στο ξεκίνημα του αγώνα, όταν προηγήθηκε με 8-15, και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου όταν έκλεισε η άμυνα και κάλυψε ένα -12 που έχανε, εμφανίστηκε σοβαρή και συγκεντρωμένη στην Πάτρα η ομάδα μπάσκετ.. Το υπόλοιπο διάστημα είτε επιδιδόταν σε ρεσιτάλ κακών επιλογών, είτε πολύ απλά έβρισκε τοίχο από τους διαιτητές που ήταν τραγικοί... Έτσι έχασε εύκολα με 85-72 από τον Προμηθέα και αν δεν κερδίσει στην Πυλαία τον ΠΑΟΚ το Σάββατο ή τον αήττητο εδώ και 1,5 χρόνο Ολυμπιακό δεν αποκλείεται να τερματίσει και στην 7η θέση, που σημαίνει πως και τα playoff θα τελειώσουν με το καλημέρα αλλά κυρίως πως δεν θα έχει θέση στους ομίλους του επόμενου BCL ..

Προβληματική ήταν και η αγωνιστική νοοτροπία που θύμησε τις αρχές της χρονιάς καθώς δυσκολευόταν να κατεβάσει τη μπάλα και η άμυνα ήταν κάκιστη στο συντριπτικά μεγαλύτερο διάστημα του ματς..Πέρα από τη διαιτησία που σφύριζε με άλλα μέτρα και σταθμά τις φάσεις στις δυο πλευρές (οι 13 παραπάνω βολές των γηπεδούχων αλλά κυρίως το γεγονός πως ήταν για πολλά λεπτά χωρίς να έχει χρεωθεί με φάουλ παρά το 'ξύλο' που έριχναν οι παίκτες του ενδεικτικές) μέτρια ήταν και η διαχείριση του ρόστερ καθώς και πάλι έμειναν αδικαιολόγητα καθηλωμένοι στον πάγκο παίκτες στο 2ο ημίχρονο.