4.10.07

ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΣΤΟΥΣ ΟΚΤΩ

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, η ομάδα μας κέρδισε στην παράταση τον ΑΓΟΡ στο Ρέθυμνο κι έτσι πήρε την πρόκρισή στα προημιτελικά (όπου μας περιμένουν ΠΑΟ, ΟΣΦΠ, Αρης, Πανιώνιος, ΠΓΣ, ΠΑΟΚ και η Ολύμπια). Το ματς ήταν γκραν γκινιόλ και ντέρμπυ από το 15' μέχρι το 40' που το σκορ πήγαινε πόντο-πόντο. Πιο πριν οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι την ευστοχία τους από τα 6μ25 ξέφυγαν με 34-20 αλλά καταφέραμε να κάνουμε ένα 0-14 και να κλείσουμε το ημίχρονο μαζί... Σε όλο το διάστημα ο Jurica Zuza έκανε πάρτυ κάτω από το καλάθι μας (ελλείψει βασικού σέντερ αξιώσεων) και μας έβαλε συνολικά 20 πόντους. Οι Ρεθυμνιώτες είχαν το πάνω χέρι και για να πάρουν το ροζ φύλλο στην κανονική διάρκεια, όταν προηγήθηκαν με 69-65 στα 29" αλλά ευτυχώς έκαναν φάουλ σε προσπάθεια 3π του Vasiljevic κι έτσι μαζί με τη χαμένη βολή του Zuza καταφέραμε να φέρουμε και πάλι το ματς στα ίσα. Επιθετικά στηριζόμασταν σε όλο αυτό το διάστημα στον εξαιρετικό Χρήστο Ταπούτο (26π) λιγότερο στον Wesson και σποραδικά σε Κυρίτση

Από κεί και πέρα μίλησε ο Sasa Vasiljevic που η νίκη-πρόκριση οφείλεται στο μέγιστο βαθμό στην απόδοσή του... Ο Βόσνιος πλέϊ-μέϊκερ σκόραρε 22 πόντους, αλλά το σημαντικό είναι πως από το 69-65 και μετά σκόραρε τους 19 από αυτούς, αλλά και όλους μας στην παράταση !!! Δείχνει γενικότερα πολύ καλά στοιχεία και διεκδικεί με αξιώσεις τη θέση του βασικού από τον Lee που δεν έχει πείσει ιδιαίτερα με τις εμφανίσεις του στα ματς του Κυπέλλου (κι όχι μόνο). Δεν ξέρω αν προαλείφεται, μετά το συναινετικό διαζύγιο με το Γλυνιαδάκη, κάποια αντικατάσταση του Lee για να έρθει Αμερικανός σέντερ...