10.10.16

ΠΕΡΑΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΤΡΑ ΣΤΗΝ ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΤΗΣ Α1

Νικηφόρα πέρασε από το κλειστό της Περιβόλας στην Πάτρα η ομάδα μπάσκετ κερδίζοντας εύκολα στο τέλος με 59-77 τον Απόλλωνα. Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου, αλλά μετά χάρη στην καλή άμυνα, στις λύσεις που έδιναν οι Ivanovic-Milosevic (αυτοί οι δυο και στις δυο πλευρές του παρκέ) και Dixon αλλά και στις ελλείψεις των γηπεδούχων που αγωνίστηκαν χωρίς τους δυο βασικούς τους ψηλούς μια που ήταν τραυματίας, οι παίκτες του Zdovc πάτησαν γκάζι και οι αντίπαλοι δεν μπόρεσαν να παρακολουθήσουν. Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη μας στην Πάτρα επί του Απόλλωνα - κάτι που είχαμε να πετύχουμε από το μακρινό 1981 καθώς παραδοσιακά είναι μια έδρα που μας δυσκόλευε..
Ο Josh Owens πάτησε στο παρκέ μόνο στην πρώτη περίοδο και για κάτι λιγότερο από 4' με συνέπεια να γίνεται όλο και πιο σαφές πως δεν πρόκειται να μακροημερεύσει στο ρόστερ συνεχίζοντας την παράδοση με τους ξένους center που μένουν ελάχιστα τα τελευταία τρία χρόνια (Goodridge, Orton, Anosike, Eric). Βέβαια ούτε ο Χαριτόπουλος χρησιμοποιήθηκε ιδιαίτερα (κάτι παραπάνω από 3'), ενώ και ο Μαυροειδής που έκανε θραύση στο αντίπαλο καλάθι στο ημίχρονο (12π όλοι σε αυτό το διάστημα) έμεινε κάτω από 20' στο παρκέ..