14.3.17

ΕΧΑΣΕ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΝΙΚΗ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΥΣ ΔΥΟ..

Δεν μπόρεσε ούτε αυτή τη φορά να κάνει την υπέρβαση απέναντι σε κάποιον από τους δυο η ομάδα μπάσκετ καθώς έχασε από τον Ολυμπιακό με 63-70. Αυτή ήταν η 12η συνεχόμενη εντός έδρας ήττα μας από τους ερυθρόλευκους, ενώ μετράμε και ένα 0-14 απέναντι στους δυο από τότε που επιστρέψαμε στη φυσική μας κατηγορία. Διάστημα στο οποίο οι δυο έχουν χάσει από Κηφισιά και Κολοσσό .. Βαθμολογικά βέβαια αυτό το παιχνίδι ίσως να ήταν το πιο αδιάφορο για μας αυτή την τριετία, αφού δεν μπορούμε να απειλήσουμε για πλασάρισμα στη 2η θέση αλλά και να απειληθούμε για την απώλεια της 3ης θέσης ..
Στο ντεμπούτο του Σωτήρη Μανωλόπουλου σαν πρώτου προπονητή, η ομάδα μπήκε αρκετά διαβασμένη στο παρκέ και έλεγχε σε μεγάλο βαθμό το ρυθμό του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο με το δίδυμο των 'Μαυρο' να κυριαρχεί κάτω από την ρακέτα μαζί με τον Elonu. Θα μπορούσε να έχει πάει στα αποδυτήρια με καλύτερη διαφορά από το 37-35, αν οι διαιτητές δεν μετρούσαν το εμφανώς εκπρόθεσμο καλάθι του Lojeski στην λήξη της πρώτης περιόδου, ή αν δε χρέωναν με φάουλ τον Elonu στην καθαρή τάπα στον Milutinov στο 22-20.. Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως η ομάδα είχε ένα blackout, δέχθηκε ένα σερί 0-12 από τους ερυθρόλευκους και απλά κατάφερε με υπερπροσπάθεια να ξαναμπεί στο παιχνίδι και να το κάνει ντέρμπυ πάλι στο τέλος. Εκεί όμως πλήρωσε την αστοχία της από τα 6μ75 (και την επιλογή της να παίζει από εκεί ενώ ο αντίπαλος είχε φορτωθεί με φάουλ και θα μπορούσε να πηγαίνει για βολές).