25.10.20

ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΗΚΕ ΑΛΛΑ ΠΗΡΕ ΤΗ ΝΙΚΗ ΣΤΗΝ ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΜΕ ΙΩΝΙΚΟ

Αν και έκανε πολύ κακό ξεκίνημα (βρέθηκε να χάνει με 17-6 στο 6') και σπατάλησε ουσιαστικά όλο το πρώτο ημίχρονο, η Κυπελλούχος Βασίλισσα έφτασε στη νίκη επί του Ιωνικού στο Σ.Μπεφόν, καθώς σοβαρεύτηκε στην επανάληψη ενώ εκμεταλλεύθηκε και την κούραση των βασικών των γηπεδούχων. Έτσι πήρε το ροζ φύλλο σε εκτός έδρας πρεμιέρα σε αντίθεση με πέρσι και πρόπερσι (με Παναθηναϊκό & Περιστέρι αντίστοιχα) κι έτσι το αήττητο σερί της στην BasketLeague έφτασε στο 16-0 και την Τρίτη θα συμπληρώσει ένα χρόνο χωρίς ήττα στο πρωτάθλημα - η τελευταία ήταν στο Ρέθυμνο στις 27/10/2019. Είναι φανερό πως λείπουν αγώνες από τους παίκτες -άλλωστε αναβληθηκε δυο φορές η πρεμιέρα της Α1, ενώ αναβλήθηκε και η πρεμιέρα στον όμιλο του BCL- αλλά θα πρέπει να βρει άμεσα τα πατήματά της γιατί κόντρα σε δυσκολότερους αντιπάλους δε θα μπορεί να παίρνει αποτέλεσμα σπαταλώντας ημίχρονα.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Νίκος Ζήσης που είτε είναι πιο απελευθερωμένος χωρίς την παρουσία του Rice, είτε ξεπέρασε το προ εικοσαημέρου ντεφορμάρισμά του, έχοντας 15π-5ασ-4ρ οργανώνοντας υποδειγματικά το παιχνίδι. Αρκετά καλή εμφάνιση έκανε και ο Vlado Jankovic (13π-3ασ-2ρ), σταθερά θετική παρουσία είχαν οι Maciulis-Slaughter, ενώ ο Langford μετά το τραγικό πρώτο ημίχρονο έπαιξε στα γνωστά του επίπεδα στο δεύτερο.