20.11.16

ΝΙΚΗΣΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΡΟΜΗΘΕΑ, ΠΑΕΙ ΑΗΤΤΗΤΗ ΣΤΟ ΦΑΛΗΡΟ

Αν και έκανε πολύ κακή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, όταν ειδικά στην αρχή ταλαιπωρήθηκε κάτω από τη ρακέτα με την επιλογή να ξεκινήσει ο Τσαλμπούρης πάνω στον Σαρικόπουλο,  δεχόμενη πολλά εύκολα καλάθια και στη συνέχεια -το πρόβλημα με την απουσία του Falker δείχνει σταθερά σημαντικό- είχε πολύ κακές επιλογές στην επίθεση, η ομάδα μπάσκετ ανέβασε ταχύτητα στο 2ο ημίχρονο, έπαιξε άμυνα επιπέδου φετινής Α.Ε.Κ., βρήκε λύσεις στην επίθεση και έφτασε στην τελική επικράτηση με 76-60 επί του πολύ αξιόμαχου Προμηθέα. Έτσι κέρδισε το 7ο ροζ φύλλο αγώνα στο ξεκίνημα της χρονιάς, σε ισάριθμα ματς. Είναι η τέταρτη φορά που το κατορθώνει αυτό έπειτα από το 2001/02 (που το ρεκόρ έφτασε στο 7-0) και το 2002/03, 2015/16 που έχασε για πρώτη φορά την 8η αγωνιστική. Το επόμενο Σάββατο στο Φάληρο λοιπόν, θα έχουμε ντέρμπυ αήττητων με τον Ολυμπιακό. Εκεί με την παρουσία του Falker θα μπορέσουμε να πάμε με όλα μας τα όπλα - πριν από αυτό βέβαια υπάρχει το πολύ κομβικότερο ματς με την Partizan την Τετάρτη .

Σημαντική συμβολή στη νίκη πέρα από τα σουτ του Βασιλειάδη που έκανε ατομικό φετινό ρεκόρ με 19π (4/5 3π), είχε τόσο η επιθετική συνεισφορά του Μαυροειδή στο πρώτο ημίχρονο που δεν είχαμε πολλές λύσεις (πέτυχε τους 13 από τους 15 πόντους του τότε), όσο κυρίως η παρουσία του Ivanovic στο παρκέ.. Ντύθηκε ... Ukic (που ήταν μέτριος προς κακός) στην οργάνωση μοιράζοντας 9 ασιστ, ηρεμώντας και εξορθολογίζοντας το παιχνίδι μας ενώ ήταν και πάλι πολύ καλός στην άμυνα.