6.11.16

ΝΙΚΗΣΕ ΤΟ ΡΕΘΥΜΝΟ, ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΑΗΤΤΗΤΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Αν και έκανε μια κοιλιά κυρίως στην τρίτη περίοδο, δίνοντας το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να ισοφαρίσουν κάνοντας ένα 0-11 σερί σε ένα τρίλεπτο, η ομάδα της Α.Ε.Κ. σοβαρεύτηκε, ξανανέβασε την απόδοσή της, έκλεισε την άμυνά της στην 4η περίοδο αφήνοντας το Ρέθυμνο άποντο από το 27'44" μέχρι το 35'21" κι έφτασε τελικά στη νίκη με 80-62 μπροστά σε περίπου 3000 θεατές. Έτσι συνεχίζει αήττητη στην Α1, έχοντας 5-0 στο ξεκίνημα. Την επόμενη βδομάδα έχει την πιο δύσκολη αποστολή μέχρι τώρα καθώς θα αγωνιστεί στην Πυλαία με τον φορμαρισμένο ΠΑΟΚ, ενώ νωρίτερα υποδέχεται τη Sassari την Τρίτη για το Champions League .
Πέρα από τα θετικά, με την ομάδα να δείχνει χαρακτήρα και να κερδίζει με 18π μια ομάδα που έχει βλέψεις εξάδας, την καλή άμυνα -αν εξαιρέσουμε το μικρό νεκρό διάστημα- που δύσκολα αφήνει τον αντίπαλο να σκοράρει πάνω από 60π και να σουτάρει τρίποντα ελεύθερα, υπήρχαν δυο αρνητικά σημεία. Η απουσία του Ivanovic στέρησε τη φρεσκάδα από την περιφέρεια και στα επόμενα δυο παιχνίδια που θα λείψει επίσης θα είναι σημαντικό μείον καθώς θα πρέπει οι Ukic-Dixon να παίζουν περισσότερο και να κουράζονται ανάλογα, ενώ ο Μωραϊτης δεν δείχνει ακόμα έτοιμος να βοηθήσει σε αυτό το επίπεδο. Ενώ ανησυχητικό φαινόμενο ήταν τα 16 ρημπάουντ του Kravic που έκανε κι αυτός πάρτυ κάτω από το καλάθι μας μετά τον Sanli την Τρίτη.. Ας ελπίσουμε πως θα είναι 100% έτοιμος στη συνέχεια ο Falker και θα κλείσει κάπως αυτή η τρύπα..