19.12.06

ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΚΑΙ ΠΑΛΙ

Για ένα ημίχρονο υπήρχε ανταγωνιστικά στο παρκέ η ομάδα μπάσκετ κόντρα στην KK Hemofarm, όταν το σκορ ήταν ακόμα 38-37. Όμως πάνω-κάτω όπως έγινε και στο Ελληνικό με τον Πανιώνιο, στην επανάληψη καταρρεύσαμε και ο πέλεκυς έπεσε βαρύς : τελικό 93-67. Θεωρητικά βέβαια εξακολουθούμε να διαθέτουμε μαθηματικές ελπίδες πρόκρισης μετά την ήττα των Ισπανών στη Γαλλία. Αλλά αυτά είναι μόνο στη σφαίρα του φανταστικού... Γιατί αν θέλαμε να διεκδικήσουμε κάτι καλύτερο στην Ευρώπη θα είχαμε φέρει εδώ και 2,5 μήνες τον αντικαταστάτη του McPherson και θα είχαμε πάρει και κανέναν παίκτη να βοηθάει τους Perkovic, Scott κάτω από τα καλάθια, και δε θα πηγαίναμε σε όλα τα εκτός έδρας ματς μόνο με 10 παίκτες στην αποστολή.

Μάλιστα δε φτάνει που ταξιδέψαμε με 10 παίκτες στη Σερβία, αλλά παίξαμε ουσιαστικά μόνο με 7 (αφού ο Κόμματος δεν πάτησε παρκέ καθώς δεν ξεπέρασε το διάστρεμμα στο ματς με το Αιγάλεω, ενώ και οι Παπανικολάου - Αθανασούλας έπαιξαν μόλις από 45" ο καθένας) κι αυτό δικαιολογεί απόλυτα την κατάρρευση στην επανάληψη όταν αυτοί οι 7 φορτώθηκαν με φάουλ και ξέμειναν από δυνάμεις. Για ποιο λόγο τώρα με το σκορ στους 20-30π δεν πήραν χρόνο οι δυο νεαροί παίκτες είναι κάτι που μόνο η τεχνική ηγεσία μπορεί να εξηγήσει...

Όσο για την αγωνιστική μας συμπεριφορά, ένα χαρακτηριστικό είναι πως ο Βετούλας δεν σούταρε αυτή τη φορά 2/8 τρίποντα όπως στα 3 προηγούμενα ματς, αλλά μόλις 2/7 ...