18.10.17

ΗΤΑΝ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ ΣΤΗ ΒΕΝΕΤΙΑ !

Με τον καλύτερο τρόπο ανέκαμψε αγωνιστικά η ομάδα μπάσκετ αφού πέρασε νικηφόρα από το κατάμεστο Palasport Taliercio (με 400 Ενωσίτες να κερδίζουν τη μάχη της εξέδρας) κερδίζοντας στην παράταση με 101-103 την Πρωταθλήτρια Ιταλίας Umana Reyer Venezia. Αυτή ήταν η 4η νίκη της Α.Ε.Κ. εκτός έδρας επί Ιταλικής ομάδας (και όλες έχουν γίνει στα τελευταία 10 ματς που έδωσε στη γειτονική χώρα) αλλά η πρώτη φορά που κέρδισε εκτός έδρας τη νυν Πρωταθλήτρια. Με αυτό το διπλό η Α.Ε.Κ. 'ρέφαρε' την εντός έδρας ήττα από την Estudiantes και πλέον μπορεί να ατενίζει με αισιοδοξία τη συνέχειά της στη διοργάνωση
H ομάδα μπήκε με συγκεκριμένη στόχευση στο παιχνίδι, να τροφοδοτηθεί ο Μαυροειδής και να φορτώσει με φάουλ τον Watt, κάτι στο οποίο πέτυχε απόλυτα. Ο σέντερ των Ιταλών έκανε το 3ο του στο 4' κι έτσι ο Δημήτρης τέλειωσε τον αγώνα με 18π (8/9 2π)-9ρ και ήταν στατιστικά ο MVP, ενώ η απουσία του Watt βοήθησε σε ικανοποιητικό σκοράρισμα μέσα από το ζωγραφιστό και για τον Elonu και για τον Sakota. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι τον Orelik, που δεν μπόρεσε σε καμιά στιγμή να περιορίσει ο James, είχαν ένα σταθερό προβάδισμα που έφτασε μάλιστα το 77-70 στο 36', όμως οι παίκτες μας δεν παρέδωσαν ποτέ τα όπλα.
Με μπροστάρη τον Green, που μέχρι τότε είχε 7 πόντους με πολλά χαμένα layup, για να τελειώσει με 23 σκοράροντας 16 στα τελευταία 9 αγωνιστικά λεπτά, με εξαιρετικά ποσοστά, πήραμε το προβάδισμα και παραλίγο να αυτοκτονήσουμε, με το αντιαθλητικό που χρεώθηκε στον Λαρεντζάκη στα 9.5" αλλά και το φάουλ που έγινε στο 0.9" στον Orelik. Ευτυχώς ο Λιθουανός έχασε τη μια βολή και πήγαμε στην παράταση, όπου και πάλι παραλίγο να χάσουμε αν και προηγηθήκαμε με 5 & 6 πόντους από το κρεσέντο του Johnson. Το κάρφωμα του -ακίνδυνου μέχρι τότε επιθετικά- James στα 2" πάνω από τον Bramos, και το χαμένο τρίποντο του Johnson στην εκπνοή μας έδωσαν τη νίκη.
Αναμφίβολα οι μεγάλοι πρωταγωνιστές ήταν οι Μαυροειδής, Green ενώ θετική παρουσία είχαν οι Sakota, Elonu (που έλειπε από το παρκέ όταν έκανε τα συνεχόμενα καρφώματα ο Johnson) ενώ έδωσαν λύσεις οι Λαρεντζάκης και Barlow .. Ο τελευταίος έμεινε πάλι πάρα πολύ ώρα στο παρκέ μένοντας από δυνάμεις στο τέλος, ενώ μπορούσε να δώσει ανάσες πχ ο Atic που τα πήγε καλά όσο έπαιξε στο α'.