22.2.16

ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΝΤΕΡΜΠΥ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΠΗΡΕ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΡΟΖ ΦΥΛΛΟ ΑΓΩΝΑ

Μετά το κακό της ξεκίνημα στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν βρέθηκε να χάνει 12-21 δεχόμενη το ένα pick n roll μετά το άλλο κάνοντας το πρώτο της κακό ξεκίνημα στη μετά Sale εποχή (την πρώτη φορά που είχε παίξει αγώνα μεσοβδόμαδα), η ομάδα μπάσκετ ισορρόπησε τον αγώνα κλείνοντας το σκορ στο τέλος του ημιχρόνου και είχε καταλυτική παρουσία μέσα στο παρκέ στο 3ο δεκάλεπτο προηγούμενη ακόμα και με 17 πόντους τρέχοντας ένα επιμέρους 27-7 και όλα έδειχναν πως θα έπαιρνε μια εύκολη νίκη. Όμως η υπερβολική χαλάρωση για άλλο ένα ματς στην 4η περίοδο παραλίγο να αποβεί μοιραία, αφού ο αγώνας πήγε στον πόντο με τους παίκτες του Zdovc να παίρνουν τελικά το ροζ φύλλο με 76-73 απέναντι στην Κηφισιά. Με αυτή τη νίκη εξασφαλίσαμε και μαθηματικά την παρουσία στην τετράδα, 6 αγωνιστικές πριν το τέλος, κάτι που πετυχαίνουμε στη regular πρώτη φορά μετά το 2002/03 .  Την άλλη βδομάδα στο Αλεξάνδρειο φαίνεται πως θα κριθεί σε μεγάλο βαθμό και η 3η θέση .
Στα θετικά της αναμέτρησης η πολύ καλή παρουσία (εκτός του άθλιου ποσοστού στις βολές με μόλις 2/6) του Malik Hairston για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι, που αρχίζει να θυμίζει τον παίκτη που θαυμάσαμε πέρσι στο 2ο γύρο και οδήγησε στην ανανέωση με ένα αρκετά καλό συμβόλαιο . Όπως και η καλή επιθετικά εμφάνιση του Carter μετά από καιρό, που ήταν οι παίκτες που τράβηξαν το βάρος στην επίθεση μαζί με τα τρίποντα του Sakota, τον Μαυροειδή και κυρίως τον Γιάννη Καλαμπόκη που έκανε άλλη μια ουσιαστική εμφάνιση (13π με 3/5 3π και 3κλ) .