17.3.19

ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΗΝ ΚΥΜΗ ΚΑΙ ΤΑ ΚΕΝΑ ΤΗΣ

Παίζοντας με δεδομένα προβλήματα (απουσίες των Theodore, Ξανθόπουλου πέρα από τον μόνιμα τραυματία Καββαδά) τα οποία αυξήθηκαν κατά τη διάρκεα του αγώνα -αφού ο James χτύπησε στο μάτι και έκανε ράμματα για να ξαναμπεί στο παρκέ, ενώ ο Sant-Roos δεν ήταν σε θέση να αγωνιστεί στο 2ο ημίχρονο- η Α.Ε.Κ. κέρδισε έστω και δύσκολα με 96-92 την Κύμη. Έτσι έκανε το 10-0 στην έδρα της φέτος για την Α1 και παρέμεινε στη 2η θέση της βαθμολογίας (αν παραμείνουν οι ερυθρόλευκες τιμωρίες ως έχουν).
 Aγωνιστικά η ομάδα μπήκε χωρίς συγκέντρωση και ενέργεια με συνέπεια να βρεθεί πίσω στο σκορ ακόμα και με 12π (24-36) στα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου. Πέντε και κάτι λεπτά σοβαρότητας και στις δυο πλευρές του παρκέ έφεραν ένα 22-0 που ουσιαστικά κλείδωσε το αποτέλεσμα. Η απουσία του Κουβανού από την περιφερειακή άμυνα σε συνδυασμό με την έλλειψη playmaker και την παρουσία του Μωραϊτη που ήταν αρκετά τρακαρισμένος, δεν επέτρεψε στους παίκτες του Banchi να παίξουν την άμυνα που συνηθίζουν και να δεχτούν 55π στο 2ο ημίχρονο με συνέπεια να μη μπορούν να ξεφύγουν και στο σκορ. Για άλλη μια φορά ο Maciulis έδειξε σωστή αγωνιστική νοοτροπία αντιμετωπίζοντας κάθε ματς με τον ίδιο τρόπο και ήταν ο πραγματικός mvp της ομάδας, την ώρα που στατιστικα ήταν ξανά ο Hunter.